Gdzie Nurkować?
Nurkowanie Mikronezja.
Gdzie nurkować?
Oficjalną nazwą tego kraju, składającego się z grupy wysp położonych na północnym Pacyfiku, są Sfederowane Stany Mikronezji. Składa się on z 607 małych wysp podzielonych na 4 główne stany: Chuuk, Kosrae, Pohnpei i Yap.
Wielka różnorodność podwodnych krajobrazów.
Krystalicznie czysta woda otaczająca wyspy kryje pod swoją powierzchnią wiele gatunków tropikalnych ryb, a także cmentarzyska strąconych samolotów i zatopionych statków II Wojny Światowej.
Wyspy należące do Federacji są wulkaniczne i koralowe, zbudowane z law bazaltowych oraz wapieni koralowych. W większości są nizinne z niewielkimi pojedynczymi wzniesieniami, które tworzą wygasłe wulkany. Nie jest to zbyt popularny kierunek turystyczny. Potencjał rozwoju turystyki jest tu bardzo duży, ale przeszkodami są odległe położenie, brak odpowiedniej infrastruktury i słabo rozbudowana sieć połączeń lotniczych. Jednak jeśli już tu dotrzemy, to spotkamy sympatycznych i życzliwych ludzi. Większość z nich żyje z uprawy roślin i rybołówstwa.
Wybrzeża Yap i Pohnpei słyną z tego, że można spotkać tam gigantyczne manty, których rozpiętość płetw może sięgać do 9m.
Ze względu na różnorodność podwodnych atrakcji jest to istny raj dla nurków. Wyprawę można zaplanować tak, żeby każde nurkowanie odbyło się w innym miejscu. Przy tak wielu miejscach do wyboru, niezależnie czy jesteś początkującym czy zaawansowanym nurkiem na pewno znajdziesz odpowiednie dla siebie miejsce do nurkowania. Okolice Chuuk znane są z wielu zatopionych wraków, natomiast Yap z olbrzymich mant, rekinów i nurkowania makro.
Mimo tak wielu podwodnych atrakcji, Mikronezja ma także wiele do zaoferowania od strony kulturowej. Każdy z czterech stanów ma własną kulturę i tradycje, jednak łączy je to, że wszędzie rodzina odgrywa główną rolę.
Ważne informacja dla wszystkich podróżujących: przed podróżą należy zaszczepić się przeciwko cholerze i tyfusowi – wymagane są świadectwa szczepień.
Ważna informacja dla nurków: najbliższe komory dekompresyjne znajdują się w Yap i Chuuk.
Miejsca nurkowe Mikronezja.
Co można zobaczyć pod wodą?
Rozległe rafy koralowe mieniące się wszystkimi kolorami tęczy, otoczone ciepłą krystalicznie czystą wodą, są domem dla wielu gatunków ryb i innych podwodnych stworzeń. To właśnie tutaj można spotkać niesamowite manty, różne rodzaje rekinów, żółwie morskie, ławice barakud i niesamowite mandaryny. Natomiast liczne wraki z II wojny światowej dodają nutę tajemniczości do tych dziewiczych krajobrazów.
Żarłacz Rafowy Czarnopłetwy
Żywi się przede wszystkim rybami, głowonogami i skorupiakami. Cechą charakterystyczną tego gatunku są zęby o wąskich trzonach oraz ciemniejsze końcówki płetw.
Żółw Zielony
Jest jednym z największych żółwi morskich i jedynym roślinożercą wśród różnych gatunków. Przez lokalną społeczność nazywane żółwiami czarnymi ze względu na ciemną skorupę.
Manta
Mają płaskie ciała kształtem przypominające romb oraz trójkątne płetwy piersiowe. Ich sezon godowy rozpoczyna się od grudnia i kończy w kwietniu – to właśnie wtedy jest okazja do zobaczenia ich w dużej ilości.
Mandaryn
Jedna z najbardziej egzotycznych ryb morskich, jakie można tu spotkać. Dzięki swojemu ubarwieniu pozostają często niezauważone na tle kolorowych raf. Ich skóra produkuje toksyczny śluz, a w okolicach skrzeli posiadają kolec jadowy.
Kiedy jechać i nurkować w Mikronezji?
Mikronezja leży w obszarze klimatu tropikalnego z równomiernymi wysokimi temperaturami i obfitymi opadami przez cały rok. Cyklicznie występują tu jednak pory suche. Dużym niebezpieczeństwem, szczególnie dla nisko położonych atoli są tajfuny (najczęściej występują od lipca do połowy listopada). Najlepszy okres do zwiedzania Mikronezji to miesiące od maja do października, kiedy wilgotność jest najniższa. Dzięki temu, że państwo to leży w okolicy równika, pogoda przez cały rok jest tropikalna i ciepła, więc podróżować można o każdej porze roku. Ze względu na piękne brzegi, krystaliczną wodę i kolorowe rafy jest to raj dla miłośników nurkowania.
Widoczność jest doskonała prawie wszędzie i może przekraczać 30m. Prądy są umiarkowane, jednak przed wyjazdem warto podnieść swoje doświadczenie nurkowe dzięki kursowi na specjalizację nurkowanie w prądzie.