Gdzie Nurkować?

Nurkowanie na Malcie.

Gdzie nurkować?

Malta to europejskie wyspiarskie państwo położone w basenie Morza Śródziemnego. Składa się z 3 głównych zamieszkałych wysp: Malta, Gozo i Comino oraz kilku drobniejszych. Stolica, Valleta, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nie jest to jedyny maltański wpis na tej liście.

Nurkowy klejnot Europy.


Malta to zdecydowanie jeden z najczęściej wybieranych europejskich kierunków nurkowych.

Miejsca nurkowe.

Najpopularniejsze i najciekawsze, musisz tu zanurkować.

Pod wodą.

Najciekawsze stworzenia podwodne i gdzie je zobaczyć.

Kiedy jechać?

Pogoda, temperatura wody, najlepsze miesiące na wyjazd.

Informacje praktyczne.

Waluta, język, podróż i wizy.

Malta to praktycznie muzeum pod gołym niebem. Na każdym kroku możemy zetknąć się z klimatycznymi miasteczkami, zamkami, a także średniowiecznymi lochami. Jednak Malta, to nie tylko zabytki, to także przepiękna linia brzegowa – kamieniste zatoki, dzikie plaże, strome klify i liczne wydmy. Tutejsze plaże przeważnie są skaliste, ze stromym zejściem do morza. Nie są one najłatwiej dostępne, ale dzięki temu możemy liczyć na trochę prywatności i niezapomniane widoki.

Odwiedzając Maltę warto zwiedzić wszystkie 3 wyspy – Malta i Gozo to zdecydowanie prawdziwy raj dla nurków, natomiast Comino to plażowy raj, a także Blue Lagoon (jej krystalicznie turkusowe wody sprawiły, że jest jedną z głównych atrakcji Malty).

Oprócz rozmaitej fauny i flory, maltańskie wody kryją karty historii – m. in. świadectwa wydarzeń wojennych, katastrof lotniczych i morskich. Pod wodą możemy znaleźć wiele wraków z I i II Wojny Światowej, a także posągi. Jednym z najbardziej znanych podwodnych pomników przedstawiających Chrystusa jest Kristu Tal – Bahhara leżący 2 kilometry od brzegów Malty na głębokości 35m.

Na Malcie możemy nurkować zarówno z łodzi, jak i z brzegu. Zejście z łodzi pozwala na odkrywanie trudno dostępnych i odległych miejsc, natomiast drugi sposób daje nam możliwość dokładnego zbadania wód przybrzeżnych.

Nurkowie techniczni również nie będą się tu nudzić, dzięki dużej ilości wraków, które można eksplorować.

Miejsca nurkowe na Malcie.

Zatoka Anchor

Położona na północno – zachodnim brzegu Malty, zwana czasem Popeye Village, znana z wioski filmowej zbudowanej do filmu Popeye. To piękna jaskinia, urozmaicona rafa i płytki teren treningowy. Maksymalna głębokość to 12m.

Blue Grotto

Zespół jaskiń, które zachwycają kolorem ścian skalnych oraz wody. Znajdują się na południowo – wschodnim wybrzeżu głównej wyspy.

Migra Ferha

Miejsce na południowo – zachodnim wybrzeżu Malty dostępne jest raczej z łodzi. Z lądu można dotrzeć po pokonaniu około 150 schodów od miejsca parkingowego. Pod wodą czekają na nas zatopione samochodowe wraki, które tworzą teraz unikalną sztuczna rafę.

HMS Maori

Jeden z wielu wraków II Wojny Światowej wokół wysp maltańskich. W przeciwieństwie do wielu z nich jest to płytkie nurkowanie, które można wykonać z brzegu. Leż na piaszczystym dnie na głębokości 16m.

Fortiizza Reef

Doskonałe miejsce do ćwiczenia nawigacji podwodnej. Głębokość sięga maksymalnie do 15m. Wejście z brzegu położone jest na nadmorskiej promenadzie w Sliemie. Jest to płytka rafa pełna pełna jaskiń, tuneli, łuków, nawisów i formacji skalnych, jednocześnie obfituje w zaskakującą ilość życia morskiego.

Santa Maria Cave

System 10 jaskiń znajdujący się na północnej stronie Comino. Jaskinie są dość płytkie, niektóre z nich znajdują się w połowie nad powierzchnią wody. Można tu spotkać dużo małych stworzeń wodnych. Dostępne jedynie z łodzi.

Reqqa Reef

Położona na północnym wybrzeżu Gozo, do wody schodzimy tu wzdłuż ściany pokrytej rafą do głębokości około 60m. Spotkać tu można dużą ilość małych ryb, a także homary i mureny. To miejsce daje dużo możliwości i kierunków nurkowych.

Blue Hole

Zaczyna się w szerokim basenie śródlądowym, który prowadzi do dużej szczeliny, a dalej do otwartego morza. Znane z niesamowicie czystej i spokojnej wody. Można w nim podziwiać ogrody koralowe, a także jaskinię. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Gozo.

Imperial Eagle

Statek ten przewoził ludzi pomiędzy wyspami Malta i Gozo, ale został zatopiony w 1999 roku, aby stać się atrakcją dla płetwonurków. Rok później Kristu Tal – Bahhara (Christ of the Sailors, Chrystus Żeglarzy) został przeniesiony z Wyspy Świętego Pawła na Qawra około 30m od wraku.

Bristol Beaufighter

Bombowiec z II Wojny Światowej, który wylądował w morzu po problemach technicznych. Znajduje się około kilometra od brzegów Sliemy. Wrak samolotu leży na głębokości około 38m, jednak dzięki dobrej widoczności można podziwiać go z odległości.

Co można zobaczyć pod wodą?

Wody tutaj należą do najbardziej klarownych i czystych na świecie. Życie morskie, w przeciwieństwie do gatunków lądowych, jest bardzo kolorowe i rozmaite -to istny raj dla podwodnych fotografów.

Różnorodność podwodnych krajobrazów – strome klify, jaskinie, wraki, piaszczyste i skaliste dno -sprawia, że w maltańskich wodach można zobaczyć wiele gatunków fauny i flory. Raczej nie możemy liczyć na spotkanie z wielkimi mieszkańcami wód, jedynie delfiny, tuńczyki i bonito (zdecydowanie częściej zimą przy brzegu). Wiele mniejszych ryb, podwodnych stworzeń oraz kolorowe rafy i ciekawe formy skalne są tu wyjątkowe.

Strzępiel

Przez nurków znany częściej jako Grouper jest jednym z największych i najbardziej łapczywych drapieżników Morza Śródziemnego. Żywią się przede wszystkim krabami i małymi rybami, uwielbiają pożerać ośmiornice. Spotykane raczej pojedynczo niż w grupach, są dosyć płochliwe.

Ośmiornica

Jak dobrze wiemy, potrafią się nieźle zakamuflować. Trzeba być bardzo spostrzegawczym i wypatrywać oczu na ścianach rafy i kamienistym dnie. Zazwyczaj są mało towarzyskie i szybko potrafią schować się w szczelinach.

Kałamarnica

Te głowonogi mają bardzo twarde chitynowe dzioby, które służą im do rozszarpywania pokarmu. Mają 8 odnóży i 2 macki, a co ciekawe aż 3 serca. Jedno służy do pompowania krwi na całe ciało, a dwa pozostałe skupiają się na pompowaniu krwi do skrzeli.

Barwena (ang. Red Mullet)

Jej ubarwienie zależy od pory roku, wieku ryby oraz głębokości jaką zamieszkuje (od żółtobrązowego do czerwonego). Co ciekawe różnie wygląda w dzień i w nocy. Ciemnoczerwony pas ciągnący się od oka do płetwy ogonowej oraz żółte smugi widoczne za dnia, w nocy zmieniają się w rozmyte marmurkowanie.

Kiedy jechać na Maltę?

Klimat Malty jest klimatem typowo śródziemnomorskim, cechuje go niebywała stabilność (wahania temperatury są niewielkie).

Wyróżniamy 4 pory roku. Lato jest upalne, suche i bardzo słoneczne, możemy liczyć na lekką chłodzącą bryzę ze strony morza ( czerwiec – wrzesień). Wiosna (marzec – maj) i jesień (październik – listopad) są nieco chłodniejsze, zdarzają się jednak podmuchy ciepłego afrykańskiego wiatru Scirocco. Zima (grudzień -luty) jest chłodna i wilgotna. Podmuchy zimnego wiatru mogą sprawić, że odczuwalna temperatura jest dużo mniejsza niż ta sama w dzień bezwietrzny. Najlepszymi miesiące na wyjazd nurkowy połączony ze zwiedzaniem to cieplejsze miesiące wiosenne (woda chłodniejsza po zimie) i początek jesieni (tu woda jest znacznie cieplejsza po lecie). Jeśli nie przeszkadzają Wam upały na powierzchni, to nurkowanie na Malcie w lecie jest idealnym rozwiązaniem.

Bezpieczne, czyste maltańskie wody są doskonałym miejscem nawet dla początkujących nurków. Nie ma pływów, a silne prądy występują bardzo rzadko. Widoczność jest doskonała (około 20 do 40m.) nawet na głębokości 30m.

Temperatura powietrza
Filipiny - temperatura powietrza

Maltański klimat cechują długie suche i gorące lato oraz łagodna, ale dość wilgotna zima. Najprzyjemniejsza pogoda na zwiedzanie jest późną wiosną oraz wczesną jesienią.

Temperatura wody
Filipiny - temperatura wody

Latem temperatura wody wynosi średnio 23°C i jest to najlepszy okres na nurkowanie, gdyż temperatury wód powierzchniowych rosną. Jesienią woda powoli się ochładza, ale to nadal dobry okres na wyprawę nurkową. Od lipca do września wystarczy nam 3-5 mm mokry skafander (ciepłolubni mogą zaopatrzyć się w docieplacz), jednak w pozostałych miesiącach wskazany jest skafander suchy.

Informacje praktyczne.