Gdzie Nurkować?
Nurkowanie na Galapagos.
Gdzie nurkować?
Galapagos to archipelag wysp leżący około 1000km od na zachód od Ekwadoru (do którego należą). Większość wysp jest pochodzenia wulkanicznego. Znajdują się na nich również czynne wulkany. Ze względu na swoją unikalną faunę i florę zostały wpisane do listy Światowego Dziedzictwa UNESCo
Wszystkie zwierzęta podwodnego Świata w jednym miejscu.
Galapagos to jedno z niewielu miejsc na Świecie, gdzie na jednym obszarze możemy zobaczyć taką różnorodność życia morskiego.
W roku 1835 na wyspy dotarł Karol Darwin planując badania powulkanicznych skał. Zachwycony wcześniej niewidzianymi okazami zwierząt i roślin zainspirował się do stworzenia słynnej teorii ewolucji. Od 1959 roku archipelag objęto całkowitą ochroną i ustanowiono na wyspach Park Narodowy. Kilka lat później na wyspie Santa Cruz wybudowano Centrum Badawcze im. Karola Darwina, które zajmuje się badaniem fauny i flory oraz ochroną środowiska naturalnego wysp.
Nurkowanie na Galapagos jest najbardziej znane z DUŻEGO i rzadkiego życia morskiego. Ponad 30 różnych gatunków rekinów, niezwykle rzadki legwan morski, manty, żółwie, rekiny wielorybie – to tylko niektóre fantastyczne stworzenia które możemy spotkać nurkując w wodach otaczających wyspy Galapagos.
Nurkując we właściwym czasie – najczęściej podczas pory mokrej (od stycznia do czerwca), w ciągu tygodnia można zobaczyć większość gatunków, których spotkanie na innych nurkowiskach Świata wymagałoby poświęcenia kilku miesięcy i niesamowitego szczęścia.
Najprostszym sposobem na nurkowanie na Galapagos jest skorzystanie z oferty kilkudniowego rejsu na liveaboardzie. Podczas jednej podróży można odwiedzić większość, jak nie wszystkie, najlepsze miejsce nurkowe, nawet te bardziej odległe jak wyspa Wolfa i Darwina, gdzie dotarcie bez łodzi byłoby bardzo trudne. Większość rejsów na Galapagos trwa 7 dni i zazwyczaj obejmuje wycieczkę lądową w trakcie której można podziwiać wiele endemicznych zwierząt lądowych.
Jak dostać się na Galapagos?
Dostać się na Galapagos można jedynie z Ekwadoru. Podróż trwa około 2h, ale nie jest to wcale prosta przeprawa – dobrze się jest do niej czasowo przygotować. Będziemy musieli poświęcić kilka chwil na spora ilość formalności. Przed wylotem z Ekwadoru (na lotnisku) należy opłacić specjalna kartę migracyjną (koszt około 20$), którą należy przechować przez cały pobyt – jest niezbędna do opuszczenia archipelagu. Dodatkowo na miejscu musimy opłacić bilet wstępu do Parku Narodowego (około 100$). Dalsze podróżowanie po wyspach umożliwią nam promy oraz taksówki, których ceny różnią się nieznacznie. Na Galapagos nie można wwozić owoców, nasion ani niczego co mogłoby zaburzyć tutejsza faunę i florę (bagaże są prześwietlane i dodatkowo obwąchiwane przez psy).
Miejsca nurkowe na Galapagos.
Co można zobaczyć pod wodą?
Nurkowanie na Galapagos to przede wszystkim okazja spotkania gatunków pelagicznych: ławic rekinów młotów, rekina wielorybiego, orleni, delfinów, mant, lwów morskich, morskich legwanów, a nawet pingwinów. Wiele z występujących tu roślin i zwierząt to gatunki endemiczne – nie spotkamy ich nigdzie indziej na świecie. To właśnie ta niezwykła przyroda zainspirowała Karola Darwina do stworzenia słynnej teorii ewolucji.
Żarłacz Galapagowski
Preferuje czyste wody wokół oceanicznych wysp. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest wysoka, zaokrąglona na szczycie pierwsza płetwa grzbietowa. Występuje jedynie w rejonie Wysp Galapagos.
Lew Morski
Zwany również uchatką kalifornijską może osiągnąć nawet do 2,5 metra długości i 280kg wagi. W wodzie potrafi wstrzymać oddech na 15 min i zanurzyć się na głębokość 300m.
Legwan Morski
To jedyna jaszczurka żywiąca się w morzu. Występują tylko na Wyspach Galapagos. Na lądzie są raczej powolne i ospałe, za to w wodzie szybkie i zwinne.
Manta
Mają płaskie ciała kształtem przypominające romb oraz trójkątne płetwy piersiowe. Ich sezon godowy rozpoczyna się od grudnia i kończy w kwietniu – to właśnie wtedy jest okazja do zobaczenia ich w dużej ilości.
Kiedy jechać i nurkować na Galapagos?
Wyspy Galapagos znajdują się pod wpływem klimatu subtropikalnego. Wyróżniamy tu dwie pory roku: mokra oraz sucha.
Pora sucha (od lipca do grudnia) jest mniej deszczowa, jednak temperatura wody i powietrza w tym czasie jest niższa. To wtedy najczęściej można spotkać rekiny wielorybie.
W porze mokrej (od stycznia do czerwca), kiedy temperatury są wyższe, maleje szansa spotkania tych olbrzymów. Mamy wtedy możliwość spotkania większej ilości morskich stworzeń, m.in. rekinów młotów i mant.
Widoczność pod wodą zależy od prądów i pory roku. Zazwyczaj jest bardzo dobra, sięgająca około 30 metrów. Przy większym występowaniu planktonu potrafi spaść do 5 metrów, mamy wtedy jednak możliwość obserwacji mant, które podpływają blisko nurków.