Gdzie Nurkować?

Nurkowanie Ekwador.

Gdzie nurkować?

Ekwador to jedno z mniejszych Państw Ameryki Południowej. Położony jest nad Oceanem Spokojnym, od północy sąsiaduje z Kolumbią, a od południa z Peru. W jego skład wchodzą również położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos.

Niesamowite nurkowanie w Oceanie Spokojnym.


Mimo że nurkowanie u wybrzeży Ekwadoru, często nazywane jest „Galapagos dla ubogich”, warto zanurzyć się w tych wodach słynących z bogactwa podwodnego życia.

Miejsca nurkowe.

Najpopularniejsze i najciekawsze, musisz tu zanurkować.

Pod wodą.

Najciekawsze stworzenia podwodne i gdzie je zobaczyć.

Kiedy jechać?

Pogoda, temperatura wody, najlepsze miesiące na wyjazd.

Informacje praktyczne.

Waluta, język, podróż i wizy.

Ponad 50% powierzchni tego kraju pokrywają lasy równikowe, liściaste i suche (w zależności od regionu), a klimat jest tak zróżnicowany, jak ukształtowanie tutejszego terenu. Znajdziemy tu wszystko o czym marzą podróżnicy: wysokie góry, zieloną dżunglę, indiańskie plemiona w kolorowych strojach, a także plaże i ciepłą wodę.

Mieszkańcy są bardzo przyjaźni, ale jak większość mieszkańców Ameryki Południowej nie przywiązują dużej wagi do czasu i dokładności. Jeśli pytamy kogoś o drogę, warto upewnić się jeszcze przynajmniej u jednej osoby. Podstawą utrzymania ponad ⅓ ludności Ekwadoru jest rolnictwo. Państwo to jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów bananów. Uprawia się tu także dużo kawy i kakao.

Przed wyjazdem warto nauczyć się chociaż kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim. Ułatwi nam to kontakt z lokalną ludnością i otworzy drogę do lepszych negocjacji cen na lokalnych targach. Będąc w Ekwadorze koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej jeden targ, na którym można kupić wszystko – świnie, krowy, kapelusze i lokalne pamiątki ręcznie wyrabiane przez Indian.

Ekwador jest dość bezpiecznym państwem, jednak dosyć często zdarzają się tu kradzieże kieszonkowe. Należy bezwzględnie pilnować dokumentów oraz gotówki. Podczas planowania podróży warto wziąć pod uwagę cały kraj, nie tylko wybrzeże. Będziemy mieli wtedy okazję zobaczyć wulkan w Andach, indiańskie targi w Otavalo, czy wybrać się na wyprawę do dżungli w rejonie El Oriente.

Miejsca nurkowe w Ekwadorze.

Isla Salango

Znajduje się około 15 min drogi od Puerto Lopez. Na tym chronionym obszarze znajdziemy na głębokości 7 – 10m. rozległe rafy koralowe, w których żyją papugoryby, mureny, homary, żółwie i pokolce.

Isla de la Plata

Zwana jest małym Galapagos, ponieważ można tu zobaczyć bardzo podobne gatunki, ale za ułamek ceny. Znajduje się w Parku Narodowym Machalilla. W zależności od pory roku spotkać tu można manty, żółwie, a także delfiny.

Islote Horno de Pan

Dno morskie składa się tu ze skał, dużych połaci raf koralowych i piasku. Fauna jest tu bardzo bogata, możemy spotkać duże grupy skalarów, motylowców (ang. butterfly fish) czy rozdymek.

Wyspa El Pelado

Położona w prowincji Santa Elena oferuje idealne miejsce do kursów i makrofotografii. Średnia głębokość nurkowania wynosi 12 – 14m., a najgłębsze miejsca sięgają 40m. Spotkamy tu przegląd życia morskiego – homary, ośmiornice, papugoryby, mureny czy też rozdymki.

Islote el Ahorcados

Znajdująca się około 2 kilometrów od Ayampe składa się z 3 dużych skał, które łączą się pod powierzchnią wody. Znajdziemy tu przede wszystkim tunele, jaskinie i skalne korytarze.

Co można zobaczyć pod wodą?

Ekwador oferuje dużo możliwości na spotkanie rekinów. Możemy zobaczyć tu rafowe rekiny czarnopłetwe, rekiny młoty, rekiny białe, czy żarłacze srebrnopłetwe. W zależności od pory roku, fauna jest trochę inna. Od lutego można zobaczyć żerujące legwany morskie. Od czerwca do września natomiast setki humbaków migrują z Antarktydy do Puerto Lopez. Można tu spełnić marzenie każdego nurka -zobaczyć różne gatunki pelagiczne.

Żółw

Dwa najpopularniejsze gatunki spotykane na rafach to żółw zielony oraz żółw szylkretowy. Oddychają powietrzem, dlatego można je często spotkać jak wypływają na powierzchnię.

Humbak

Bardzo aktywny i energiczny wieloryb. Często gwałtownie wyskakują nad wodę na znaczną wysokość, po czym spadają do niej z głośnym pluskiem. Ich zwyczajem jest również uderzanie płetwą piersiową o powierzchnię wody (robią to leżąc na boku).

Homar Kolczasty

Często nazywany też langustą lub homarem skalnym ma długie kolczaste antenki, które odróżniają go od homara. Może sięgać około 40 cm i ważyć nawet kilka kilogramów. Posiada bardzo twardą skorupę i segmentowany ogon.

Murena

Drapieżniki, prowadzą nocny tryb życia. Za dnia możemy je spotkać schowane w szczeliny skalne lub groty. Wystaje tylko głowa z charakterystycznie otwierającą się paszczą. Nocą wyruszają na polowanie i można spotkać je w toni. Uwaga, są dość niebezpieczne i nie należy się do nich zbliżać.

Kiedy jechać i nurkować w Ekwadorze?

Ekwador leży w strefie panowania klimatu równikowego. Zmienne prądy atmosferyczne napływające z Peru oraz ogromne różnice wysokości wpływają na zmienność i nieprzewidywalność tamtejszej pogody.

Na wybrzeżu temperatura jest wysoka praktycznie przez cały rok, a pora sucha przypada na czas od czerwca do listopada. Inaczej sprawa wygląda w górach – tu temperatura wynosi średnio około 13°C, natomiast w dolinie między dwoma łańcuchami Andów mamy wieczną wiosnę z temperaturą 24°C.

Skupiając się na wybrzeżu – podróżować do Ekwadoru można praktycznie przez cały rok jeśli nie straszne nam opady deszczu (pora deszczowa od grudnia do maja).

Wody Ekwadoru są bardzo czyste, dzięki temu widoczność sięga do 30m. W niektórych miejscach w zależności od pory roku zwiększa się występowanie planktonu, co może znaczni obniżyć widoczność.

Temperatura powietrza Ekwador
Filipiny - temperatura powietrza

Temperatura powietrza bardzo różni się w zależności od regionu. Na wybrzeżu średnia roczna temperatura wynosi około 26°C. W górach natomiast jest znacznie zimniej – około 13°C.

Temperatura wody Ekwador
Filipiny - temperatura wody

Temperatura wody w Ekwadorze waha się od 23°C do 27°C. W porze suchej jest nieznacznie cieplejsza.

Informacje praktyczne.

Galeria.