Nurkowanie w Egipcie
SS Thistlegorm.
Nurkowanie w Egipcie
Najpiękniejszy wrak Morza Czerwonego, wielu nurków uważa, że nurkowanie tutaj jest jednym z najlepszych nurkowań wrakowych na Świecie. Największą atrakcją wraku jest bardzo dobrze zachowany ładunek, w tym: motory, ciężarówki i karabiny.
Lokalizacja wraku SS Thistlegorm.
Wrak leży około 30 mil morskich (50 kilometrów) od Sharm-el-Sheikh u wejścia do zatoki Sueskiej.
SS Thistlegorm zatonął w czasie II Wojny Światowej w Cieśninie Gubal, w wyniku bombardowania przez nimieckie samoloty. Jego zatopienie było dosyć przypadkowe, głównym celem misji niemieckich bombowców wysłanych z Krety w 1941 roku było odszukanie i zniszczenie transportu żołnierzy. Misja ta nie udała się. Jednak wracając do bazy, jeden z bombowców trafił na zakotwiczony konwój statków transportowych, a załoga zdecydowała się zaatakować największy z nich. Pech chciał że był to właśnie brytyjski parowiec SS Thistlegorm, przewożący ładunek przeznaczony dla alianckich wojsk stacjonujących w Egipcie. Na jego pokładzie znajdowały się 2 lokomotywy, 2 czołgi, ciężarówki wojskowe, jeepy, motocykle, buty, kontenery karabinów i różne części zamienne do samolotów oraz samochodów.
Dzisiaj możemy podziwiać pod wodą nie tylko majestatyczny wrak ale również doskonale zachowany ładunek.
Wrak ma długość około 120 metrów. Na obejrzenie jego pokładu oraz ładowni, która jest dostępna dla nurków, potrzeba co najmniej dwóch nurkowań a dla niektórych to i tak zbyt krótki czas aby zbadać ten majestatyczny statek. Po obu stronach wraku, na głębokości około 30 metrów leżą lokomotywy, które zsunęły się z pokładu w czasie gdy SS Thistlegorm szedł na dno. Dzisiaj są zarówno atrakcją dla nurków jak i są domem dla wielu morskich stworzeń.
Charakterystyka nurkowania na SS Thistlegorm.
Opis nurkowania.
Łodzie nurkowe cumują wykorzystując liny kotwiczne poprowadzone od wraku. Po skoku do wody nurkowie zanurzają się wzdłuż liny cumowniczej, aby dotrzeć do najpłycej położonego miejsca wraku, około 16 metrów pod wodą. Czasami widoczność nie jest doskonała, jak w innych miejscach Morza Czerwonego i potrafi sięgać „tylko” 15 do 20 metrów – przyczynia się do tego piaszczyste dno, które może być łatwo wzburzone przez pływy wodne. Zanurzając się coraz głębiej, wrak powoli wyłania się z otchłani wodnej, zupełnie jak ponury statek widmo.
Na SS Thistlegorm warto zrobić conajmniej dwa nurkowania, rozpoczynając od głębszej części na zewnątrz wraku – śruba napędowa i ster, aby podczas drugiego nurkowania zbadać ładownię, będącą magicznym miejscem, przyciągającym nurków z całego Świata.
Ważne jest, aby doskonale zaplanować nurkowania, w celu maksymalnego wykorzystania czasu jaki mamy pod wodą (przestrzeganie limitów bezdekompresyjnych). Idealną trasą na pierwsze nurkowanie może być, w zależności od prądu, skierowanie się prosto na lokomotywy parowe leżące niedaleko prawej i lewej burty, a następnie udanie się z powrotem do śruby napędowej i steru, dalej w pobliżu miejsca gdzie wybuchły bomby, które zatopiły statek, można zobaczyć czołgi i amunicję, a na koniec wspinać się wzdłuż rufy, gdzie królują bardzo dobrze zachowane działa artylerii przeciwlotniczej.
Drugie nurkowanie odbywa się zwykle po godzinnej przerwie powierzchniowej, tak aby organizm miał czas na pozbycie się azotu, którym nasycił się w czasie pierwszego nurkowania. Nurkowie rozpoczynają eksplorację od dziobu, gdzie można podziwiać kotły parowe zachowane w stosunkowo nienaruszonym stanie, a także masywny wał napędowy i pozostałości silnika parowego. Stąd można popłynąć bezpośrednio do ładowni z węglem – pod sterówką, oraz ładowni wypełnionych różnego rodzaju zaopatrzeniem wojennym, takim jak kalosze, karabiny, ciężarówki, motocykle i części do samolotów. Po zbadaniu ładowni wraku warto odpłynąć kawałek na otwarte morze i odwrócić się, aby podziwiać przez chwilę wrak w pełnej okazałości, będzie on wyglądał, jakby wciąż żył i żeglował, otoczony ławicami ryb.
Podczas wynurzania wzdłuż liny cumowniczej oraz odbywania obowiązkowego przystanku bezpieczeństwa można czasami spotkać ławice delfinów polujących w okolicy, o ile miejsce nurkowe nie jest zbyt zatłoczone.
Jak dostać się na SS Thistlegorm?
Wrak leży około 30 mil morskich (50 kilometrów) od Sharm-el-Sheikh, z tego względu nurkowanie możliwe jest w czasie wycieczek jednodniowych (daily boats) lub z łodzi safari (liveaboard).
Wycieczka jednodniowa
Jednodniowa wycieczka możliwa jest z Sharm-el-Sheikh lub Hurghady. W obu przypadkach dopłynięcie do wraku zajmuje około 4 godzin (w jedną stronę), z tego względu przygodę trzeba rozpocząć dosyć wcześnie rano.
W trakcie jednodniowej wycieczki jest możliwość zanurkowania dwa razy na wraku. Po pierwszym nurkowaniu jest czas na relaks podczas przerwy powierzchniowej – z reguły najdłuższej jak to tylko to możliwe, nurkujemy głęboko i praktycznie na granicy limitów bezdekompresyjnych. W zależności od tour operatora na łodzi dostajemy przekąski między nurkowaniami oraz lunch w drodze powrotnej.
O możliwość zorganizowania takiej wycieczki najlepiej zapytać w hotelu lub napisać do nas, postaramy się pomóc.
Safari nurkowe
Najlepszą opcją na komfortowe nurkowanie na SS Thistlegorm jest udział w safari nurkowym. Safari to z reguły od 7 do 10 dni nurkowych, w trakcie których mamy możliwość zobaczenia nie tylko tego najsłynniejszego wraku ale również wielu innych spektakularnych statków zatopionych w północnej części Morza Czerwonego – między innymi: Rosalie Moller, Dunraven i Giannis D oraz przepięknych raf parku narodowego Ras Mohammed.
Oprócz możliwości codziennego, kilkukrotnego nurkowania na safari nurkowym mamy możliwość doświadczenia ciekawych i popularnych miejsc nurkowych w czasie gdy nie są jeszcze zatłoczone. Łodzie safari zatrzymują się w okolicy wraku w dzień poprzedzający nurkowanie, tak aby nurkowanie mieli możliwość zejścia na wrak z samego rana dnia następnego, jeszcze przed przybyciem jednodniowych wycieczek.
Z reguły organizacja indywidualna safari nurkowego jest dosyć kłopotliwa, zachęcamy do kontaktu z nami – pomożemy dobrać najlepszy termin, trasę safari oraz łódź tak aby była to niezapomniana przygoda.